Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.

ZNAJDŹ NOCLEG NA POMORZU

MIEJSCOWOŚCI NA POMORZU

Chałupy - na Półwyspie Helskim

Chałupy - maleńka miejscowość położona na Półwyspie Helskim na terenie gminy Władysławowo.

Wszystkie artykuły »

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

Nadmorski Park Narodowy

Nadmorski Park Narodowy – Park został utworzony w 1978 roku na powierzchni 18 804 ha. Park obejmuje wybrzeże od Białogóry po Półwysep Helski i Zatokę Pucką.

Wszystkie artykuły »

Strona Główna » Atrakcje na Pomorzu - Kalwaria Wejherowska-sanktuarium na Kaszubach

Kalwaria Wejherowska-sanktuarium na Kaszubach

Największą atrakcją turystyczną Wejherowa jest ponad 350-letnia Kalwaria Wejherowska, która jest duchową stolicą Kaszub. Sanktuarium Męki Pańskiej  zastało ufundowane przez założyciela miasta Wejherowa. Jest to kompleks 26 kaplic położonych na morenowych wzgórzach. Często kalwarią  nazywana jest przez turystów Świętymi Górami lub Kaszubską Jerozolimą.

Przy każdej każdej kapliczce znajduje się garść ziemi z Jerozolimy, wzgórza  Kalwarii mają nazwy Biblijne : Góra Oliwna, Syjon, Golgota. Barokowe kaplice są doskonale wkomponowane w park. Tak jak w Jerozolimie przepływa tu rzeka Cedron wcześniej nazywana Białą.  Cały szlak kalwaryjski ma 4,5 km. Kalwaria Wejherowska  dla Kaszubów  takim sanktuarium jak Kalwaria Zebrzydowska na południu Polski. Tutaj modlił się w 1953 roku ksiądz Karol Wojtyła.

Każdego roku w okresie Wielkiego Postu w piątki odbywają się tu nabożeństwa Drogi Krzyżowej znane już w całej Polsce Misterium Męki Pańskiej.
W Kalwarii Wejherowskiej odbywają się odpusty na Wniebowzięci Pańskie ( niedziela przed Zielonymi Świątkami) i na Trójcy Świętej oraz mniejsze na Uzdrowienie Chorych (pierwsza sobota i niedziela lipca), odpust Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (14 i 15 sierpnia), Podwyższenia Krzyża świętego (w drugą sobotę i niedzielę września).Artykuły o podobnej tematyce:

Wejherowo i Kalwaria Wejherowska