Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.

ZNAJDŹ NOCLEG NA POMORZU

MIEJSCOWOŚCI NA POMORZU

Chałupy - na Półwyspie Helskim

Chałupy - maleńka miejscowość położona na Półwyspie Helskim na terenie gminy Władysławowo.

Wszystkie artykuły »

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

Nadmorski Park Narodowy

Nadmorski Park Narodowy – Park został utworzony w 1978 roku na powierzchni 18 804 ha. Park obejmuje wybrzeże od Białogóry po Półwysep Helski i Zatokę Pucką.

Wszystkie artykuły »

Westerplatte

"Nigdy Więcej Wojny"- taki napis znajdziemy na ogrodzeniu Westerplatte- miejscu gdzie rozpoczęła się II wojna światowa.
Westerplatte stanowiło bazę przeładunku broni i amunicji. W marcu 1924 roku decyzją Ligi Narodów zostało oddane Polakom. Początkowo stacjonowało tam 88 polskich żołnierzy, zmienianych co pół roku, zabezpieczających teren składnicy. Latem 1939 roku, wskutek rosnącego napięcia między Polską a Niemcami liczba żołnierzy wzrosła do 217 żołnierzy i rezerwistów.
1 września 1939 roku nastąpił atak piechoty na polską placówkę. Bombardowani z powietrza oraz ostrzeliwani z ziemi, Polacy dzielnie bronili się aż do 7 września, kiedy to major Henryk Sucharski wobec zdecydowanej przewagi wroga podjął decyzję o kapitulacji. Po stronie polskiej zginęło 15 żołnierzy, ilość strat po stronie niemieckiej nie jest znana do dzisiaj. Żołnierze broniący Westerplatte po kapitulacji trafili do niemieckich obozów jenieckich, gdzie pozostali do 1945 r.
Placówka składała się z 5 betonowych wartowni, przystosowanych do obrony najnowocześniejszych na tamte czasy koszar. W sierpniu '39 wobec narastającej agresji ze strony niemieckiej, w bazie utworzono drewniano- ziemne obwarowanie, tworzące wał zewnętrznych umocnień. Wykonano również rzędy zasieków oraz zaporę przeciwczołgową. Część drzew i krzewów została wycięta, by zwiększyć widoczność i pole ostrzału. Wszystkie te prace wykonywane były pod osłoną nocy, by nie zauważyli ich niemieccy obserwatorzy.
Centralny punkt walk w '39 roku stanowiła wartownia nr 1. Ogień prowadzony ze schronu w piwnicy i z okien w części naziemnej uniemożliwiał Niemcom przedostanie się do środka. Mimo potężnego ataku, wielu odłamków i pocisków, bryła wartowni została prawie nienaruszona. Dziś jako jedyna jest udostępniona dla zwiedzających. Oprócz strategicznej wartowni zachowała się również wartownia nr 4, budynek po dawnej elektrowni, 2 magazyny amunicyjne oraz ruiny budynku koszar.
Plany oblężenia Westerplatte mówiły o obaleniu w ciągu 6 godzin. Polacy bronili się 7 dni. Dla upamiętnienia tamtych dni i jako przestrogę dla potomnych na jednym z ogrodzeń umieszczono duży biały napis "Nigdy Więcej Wojny".

Artykuły o podobnej tematyce: