Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
 |  Strona Główna | Gmina Międzyzdroje
Gmina Międzyzdroje - Województwo Zachodnio-Pomorskie
WWW: http://www.miedzyzdroje.pl
e-mail: um@miedzyzdroje.pl
ul.Książąt Pomorskich 5,
72-500 Międzyzdroje
tel.: (91) 32-75-631
fax: (91) 32-75-630

Informacje podstawowe i historia
HERB Gmina MiędzyzdrojeMiędzyzdroje leżące na wyspie Wolin to miasto, które jest letnią stolicą Pomorza Zachodniego. To również kurort z ponad 150-letnią tradycją.

Obszerne domy i hotele wśród drzew, promenada nadmorska gdzie urlopowicze mogą spacerować wieczorami, tworzą wyjątkową atmosferę. Miasto jest położone między szeroką plażą z wybrzeżem klifowym oraz lasami Wolińskiego Parku Narodowego. Czyste wody Zatoki Pomorskiej, odpowiedni leczniczy mikroklimat, dzika przyroda i piękne krajobrazy są atrakcją dla tysięcy ludzi przybywających każdego roku do Międzyzdrojów.

Otaczający Międzyzdroje Park Narodowy oferuje unikalny krajobraz a samo miasto kulturę i liczne atrakcje turystyczne. Prawdopodobnie dlatego Perła Bałtyku odwiedzana jest przez tysiące turystów każdego lata.

Letnia oferta wzbogacana jest wydarzeniami kulturalnymi. Najstarszym z nich jest Festiwal Chóralny, który odbywa się w Międzyzdrojach od 1965 roku. Od 1997 roku dzięki Festiwalowi Gwiazd Międzyzdroje stały się filmową stolicą Polski. Podczas trwania festiwalu największą atrakcją są czołowe osobistości polskiej sceny.  W Alei Gwiazd każdego lata pojawiają się nowe odciski dłoni polskich aktorów i twórców filmowych.

Panoramę miasta najlepiej widać ze wzniesień nad dworcem PKP  - Wzgórze Stanisława Kozierowskiego. Najpiękniejsza zabudowa wczasowa znajduje się wzdłuż promenady oraz przy ulicy Kopernika. Część nadmorska miasta najlepiej jest widoczna z tarasu domu wczasowego tuż pod Kawczą Górą.

Piękna architektura z przełomu XIX i XX wieku, ponad 300-metrowe molo, port podtrzymujący tradycję rybaków, wyspiarskie położenie z wyjątkową przyrodą są niezaprzeczalną atrakcją dla turystów.

Atrakcjami przyrodniczymi  są: Woliński Park Narodowy, Zagroda Pokazowa Żubrów, muzeum przyrodnicze WPN, wybrzeże klifowe z najwyższym wzniesieniem - Gosań, wzgórze Zielonka oraz perła parku - jezioro Turkusowe w Wapnicy. W parku żyje wiele gatunków  zwierząt i roślin objętych ochroną, włącznie z bielikami, które są godłem parku.
Województwo Zachodnio-Pomorskie
Powiat kamieński
Powierzchnia 4,5 km2
Liczba Ludności 5 500
Gęstość Zaludnienia 1 222 os./km2

Turystyka - walory przyrodnicze, atracje, zabytki
Ciekawe miejsca na terenie miasta:
 • Aleja Gwiazd - dzieło prof. Adama Myjaka związane z organizowanym od 1996r. Wakacyjnym Festiwalem Gwiazd. Jest to nietypowa aleja, na której utrwalono w brązie 108 odcisków dłoni artystów i 4 pomniki, upamiętniające wielkie postacie kina i teatru. Odsłonięto tu m.in.: ławeczkę odlaną z brązu dla uczczenia pamięci Gustawa Holoubka oraz figurę Kwinto, postaci odgrywanej przez Jana Machulskiego w filmie ,,Vabank".
 • Międzyzdrojska promenada - przy której podziwiać można odrestaurowane kamieniczki z XIX I XX wieku jest miejscem spacerów dla licznych turystów. Dzięki architektowi Panu Wojciechowi Dunajowi promenada w Międzyzdrojach zyskała nowe, współczesne oblicze. Wśród elementów małej architektury na wyróżnienie zasługują szklane wodospady, na tle których turyści bardzo chętnie robią sobie atrakcyjne  zdjęcia. To idealne miejsca dające ochłodę w słoneczne, upalne dni. Dzięki tym zmianom promenada jako główny deptak miasta żyje przez całą dobę.
 • Molo - najdłuższe betonowe molo w Polsce. Wejścia na 395 metrowe molo strzegą dwie zabytkowe wieżyczki – jedyna pozostałość po drewnianych poprzednikach obecnej konstrukcji
 • Planetarium - jest jednym z najbardziej nowoczesnych w Polsce. Powstało na dachu Gabinetu Figur Woskowych przy międzyzdrojskiej promenadzie. To najlepszy sposób by być bliżej gwiazd. Podczas pochmurnego wieczoru zamiast siedzieć w domu można przyjść do planetarium i podziwiać galaktyki. Planetarium może pomieścić 54 widzów. Na 7 metrowej kopule wyświetlane są za pomocą projektora trójwymiarowe obrazy pochodzące z kosmosu.
 • Gabinet Figur Woskowych - wystawa woskowych postaci naturalnej wielkości ludzi ze świata nauki polityki, sztuki i bajki. W tym samym budynku znajduje się także kino ,,Eva" oraz planetarium.
 • Kościół parafialny p.w. Św. Piotra Apostoła z 1862 r. usytuowany na Królewskim Wzgórzu, którego wieża dominuje nad krajobrazem miasta. Architektem był Stuler, a współautorem projektu i znaczącym sponsorem był król pruski Fryderyk Wilhelm IV. Król był wielkim miłośnikiem muzyki, dlatego wnętrze kościoła podporządkowano prawom akustyki i do dziś jest ono cenioną aulą koncertową. W kościele przy brzmieniu zabytkowych organów odbywają się koncerty części sakralnej Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej, muzyki organowej i inne.
 • Kaplica Stella Matutina z 1902r. z ryglową wieżyczką. Siedziba sióstr Boromeuszek, które pełnią swoją posługę w Międzyzdrojach nieprzerwanie od ponad 100 lat. Kaplica znajduje się przy ul. Krótkiej
  w centrum miasta.
 • Międzynarodowy Dom Kultury - budynek z końca XIX w. wpisany do rejestru zabytków, usytuowany przy nadmorskiej promenadzie na łagodnym wzniesieniu przy Parku im. Fryderyka Chopina. Budynek zdobią wspaniałe elewacje i atrakcyjne wnętrza. We wnętrzach Międzynarodowego Domu Kultury odbywają się imprezy międzynarodowe i ogólnopolskie (Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej, Wakacyjny Festiwal Artystów) oraz liczne wystawy i imprezy kulturalne przez cały rok.
 • Ulica Kopernika z zabytkowymi domami o ciekawej architekturze charakterystycznej dla nadmorskich przedwojennych kąpielisk z przełomu XIX – XX wieku
 • Muzeum Broni V-3 - jedyna w Polsce ekspozycja tajnej broni niemieckiej V3, z okresu II wojny światowej. Ekspozycja umiejscowiona w bunkrze, gdzie były składowane pociski V3. W pobliżu bunkra znajdują się betonowe podstawy, pozostałości po działach dalekiego zasięgu. W samym bunkrze znajduje się muzeum, gdzie zgromadzono wykopaliska terenu poligonu, pocisk V-3 oraz dokumenty przekazane przez niemieckie archiwa wojenne
 • Przystań "MARINA WICKO" - znajduje się obok bunkra nad jeziorem Wicko Małe, funkcjonuje od 1-go maja do końca października i oferuje: postój jachtów przy pomoście, wypożyczanie kajaków, łódek dla wędkarzy, wypożyczanie rowerów wodnych dla dzieci
 • Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego - położone przy ul. Niepodległości 3. Ekspozycja muzealna prezentuje przyrodę Parku Narodowego. Bogate zbiory flory, fauny oraz przyrody nieożywionej. Stała ekspozycja bursztynu bałtyckiego. Sala wystaw okresowych: malarstwo, fotografika przyrodnicza. W kasie muzeum liczne wydawnictwa turystyczne: foldery, przewodniki, widokówki, mapy. Obok muzeum stała ekspozycja pary żywych orłów bielików (symbol Wolińskiego Parku Narodowego)
 • Grodzisko w Lubinie - położone w odległości 7 km od Międzyzdrojów wzniesienie to pozostałość po wczesnośredniowiecznym grodzie obronnym, który funkcjonował tu pomiędzy X a XII wiekiem. Od roku 2008 na grodzisku prowadzone są badania archeologiczne, których efektem jest sensacyjne odkrycie fundamentów jednego z pierwszych kościołów na Pomorzu. Oprócz niezwykłej i tajemniczej historii miejsce to dostarcza niesamowitych widoków na Zalew Szczeciński, archipelag czterdziestu czterech wysp oraz tor wodny do Szczecina

Geografia
Międzyzdroje położone są nad Morzem Bałtyckim. na terenie wyspy Wolin. Przepiękne położenie pomiędzy szeroką plażą z wysokim brzegiem klifowym a leśnymi połaciami Wolińskiego Parku Narodowego to walory składające się na atrakcyjność tego nadmorskiego kurortu. Czyste wody Zatoki Pomorskiej, korzystny mikroklimat o właściwościach leczniczych, dzika przyroda, piękne krajobrazy przyciągają kilkaset tysięcy osób każdego roku, spędzających tu swoje urlopy i znajdujących wytchnienie w kontakcie z morzem i przyrodą.

Położenie w najstarszej geologicznie części wyspy Wolin, w pofałdowanym terenie, wśród wzgórz morenowych i śródleśnych jeziorek polodowcowych stanowi o atrakcyjności krajobrazu miasta i okolicy.

Klimat regionu różni się od klimatu reszty kraju, gdyż wpływ na jego charakter wywiera obecność Morza Bałtyckiego i wody Zatoki Pomorskiej. Jego charakterystyczne cechy to duża wilgotność powietrza, zmienność pogody, duże różnice temperatur w ciągu doby (szczególnie wiosną). Turystów do przyjazdu zachęcą ciepłe i długie jesienie, a także łagodne zimy.

Główną atrakcją przyrodniczą jest Woliński Park Narodowy, który jest pokryty liczną siecią szlaków pieszych, pozwalających na wędrówki oraz obserwację rzadkich już gatunków zwierząt.
WSPÓŁRZĘDNE GPS
53.929411303402055 °N   14.444961547851562 °E

Warto Wiedzieć
Międzyzdroje to również miejsce SPOTKAŃ Z...:
 • GWIAZDAMI - Międzyzdroje to "miasto gwiazd". W sezonie letnim organizowane są liczne koncerty, spektakle teatralne czy festiwale, a najsłynniejszym z nich jest bez wątpienia Festiwal Gwiazd. To wyjątkowe kulturalne wydarzenie zamienia Międzyzdroje każdego roku na kilka dni w artystyczną stolicę Polski. Każda edycja Festiwalu niesie ze sobą szereg innych atrakcji, które towarzyszą temu wydarzeniu. W 2008 roku było to m.in. odsłonięcie rzeźby – ławeczki, na której siedzi Gustaw Holoubek.
 • BLISKIMI - Międzyzdroje warto odwiedzić zarówno z rodziną jak i przyjaciółmi. Szeroki wachlarz atrakcji turystycznych zapewnia różnorodność w sposobie wypoczynku. Wychodzące w głąb morza molo oraz promenada nadmorska zachęcają do wieczornych spacerów a liczne kawiarenki zapraszają rozgrzanych słońcem turystów do wspólnych spotkań i odpoczynku przy schłodzonym napoju czy dużej porcji lodów.
 • NATURĄ - Międzyzdroje położone na wyspie Wolin są prawdziwym rajem dla wszystkich, którzy cenią sobie bogactwo przyrody. Otaczają ją wody Zalewu Szczecińskiego, Zatoki Pomorskiej i cieśniny Dziwny, sąsiadują wyspy Uznam i Karsibór. Piaszczyste, szerokie plaże, najwyższe w Polsce wybrzeże morskie, urozmaicona przyroda Wolińskiego Parku Narodowego, wiele okazałych pomników przyrody, atrakcyjne punkty widokowe – te i wiele atrakcji przyrodniczych są magnesem dla tysięcy turystów
 • BIZNESEM - uwarunkowania geograficzne, walory turystyczne regionu determinują rozwój konkretnych gałęzi gospodarki. Spójny rozwój i promocja powodują, że marka Międzyzdrojów jest rozpoznawalna w kraju i za granicą. Ważnym aspektem dla dalszego zrównoważonego rozwoju Gminy jest pozyskiwanie inwestorów oraz sprzedaż atrakcyjnych nieruchomości na terenie całej Gminy.  Inwestycje firm i prywatnych osób wydatnie przyczyniają się do dalszego rozwoju miasta i podwyższenia standardu życia jego mieszkańców.
 • SPORTEM - Międzyzdroje są idealnym miejscem do uprawiania sportów. Międzyzdroje adresują swoją propozycję do grup zorganizowanych m.in. klubów sportowych czy zawodowych drużyn szukających odpowiednich miejsc na zgrupowania i obozy kondycyjne. Na tych klientów ze swoją ofertą czeka różnorodna baza noclegowa, która często oferuje również profesjonalną kadrę trenerską i fizjoterapeutyczną, do dyspozycji gości. Kompleksowa baza sportowa oraz dziesiątki kilometrów tras biegowych sprawiają, że Między- zdroje, to ulubione miejsce sportowców i aktywnie wypoczywających turystów.
Informacje Dodatkowe
Rozmaitość i piękno okolic Międzyzdrojów najlepiej poznawać wędrując pieszo lub na rowerze. Warto udać się plażą na wschód, do Grodna. W porcie rybackim pod Kawczą Górą kutry stoją po prostu na piachu. Po każdym połowie rybacy specjalnymi windami wyciągają je na brzeg. Dalej wąska plaża chowa się u podnóża wysokiego na kilkadziesiąt metrów klifu, nieustannie podmywanego przez morze i wypłukiwanego przez deszcze. To najpiękniejsza część Wolińskiego Parku Narodowego.

Czasem, na leżących w wodzie kamieniach, dojrzeć można nawet fokę. W Grodnie, wśród bukowego lasu, na wys. 17 m n.p.m. leży małe jeziorko. Wiąże się z nim legenda o Steńce, piratach i zatopionym skarbie. Chcąc podziwiać panoramę ze szczytu klifu, warto wejść na Górę Gosań.

Inna ciekawa trasa prowadzi nad jezioro Czajcze koło Warnowa. Po drodze zobaczyć można żyjące w rezerwacie największe europejskie ssaki - żubry. Na półwyspie wcinającym się daleko w wody Czajczego jest doskonale zachowane słowiańskie grodzisko z XI w., a niedaleko w wodzie leży olbrzymi kamień - Wydrzy Głaz.

Po stronie Zalewu bardzo malownicza jest dolina Trzciągowska, na której zboczach widać przywleczone tu przez lodowiec złoża kredy. Pozostałością po ich eksploatacji jest w Wapnicy Jeziorko Turkusowe, o przepięknym zielononiebieskim kolorze wody. W pobliżu stoi pomnik przyrody - "Dąb Prastary".

W Lubinie, ze wzgórza widokowego Zielonka rozpościera się niezapomniany widok na całą okolicę: wysepki w delcie Świny, Bałtyk, wzgórze Golm po niemieckiej stronie.
Gospodarka
Miasto rozwija się dzięki usługom turystycznym. Posiada nowoczesną oczyszczalnię ścieków, własne - wysokiej jakości - ujęcie wody pitnej i sieć gazową. Budowa mola i promenady jak również centrum kulturalnego z gabinetem figur woskowych były największymi inwestycjami miasta w ostatnich latach. Baza turystyczna Międzyzdrojów składa się z 8 hoteli (6 z nich jest otwartych cały rok), 60 pensjonatów (40 czynnych cały rok), 310 prywatnych kwater (40 czynnych cały rok). Miasto dysponuje również bazą gastronomiczną: 8 restauracji, 6 kawiarni, 5 barów, 60 małych restauracji i barów szybkiej obsługi, sieć handlowa.

Luksusowy hotel ,,Amber Baltic”, którego kształt przypomina duży statek dziobem skierowany do morza, został zbudowany w 1991 roku. Odbywają się w nim międzynarodowe konferencje i kongresy. Goście hotelowi mogą wypocząć grając w golfa w pobliskim Kołczewie.

Władze miasta zachęcają inwestorów do budowania nowych pensjonatów i hoteli oraz centrów sportowych. Rozwój gminy połączony jest z systematyczną rozbudową usług turystycznych. Poszukiwani są inwestorzy do współpracy przy budowaniu parku wodnego w centrum miasta, aby rozwijać lokalne centrum kultury, kino letnie oraz współfinansować przystań jachtową.