Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.

ZNAJDŹ NOCLEG NA POMORZU

MIEJSCOWOŚCI NA POMORZU

Karwia

Karwia – niewielka dawna osada rybacka, dziś miejscowość letniskowa o 3 km dostępie do morza w gminie Władysławowo. W okolicach Karwi są liczne torfowiska tzw. Karwieńskie i Bielawskie Błota obfitujące w unikalną roślinność.

Wszystkie artykuły »

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

Nadmorski Park Narodowy

Nadmorski Park Narodowy – Park został utworzony w 1978 roku na powierzchni 18 804 ha. Park obejmuje wybrzeże od Białogóry po Półwysep Helski i Zatokę Pucką.

Wszystkie artykuły »

Strona Główna » Miejscowości na Pomorzu - Jastrzębia Góra - miasto nad brzegiem morza

Jastrzębia Góra - miasto nad brzegiem morza

Jastrzębia Góra – miasto położone na wysokim brzegu klifowym (32,8 m n.p.m). Pierwsze informację o miejscowości pochodzą  z 1848 roku, jako nazwa najwyższego wzniesienia między Chłapowem a Rozewiem. W 2000 roku  według pomiarów geodezyjnych, określono tutaj miejsce najdalej wysunięte na północ Polski. Upamiętniającym ten punkt jest obelisk „Gwiazda Północy”.

Na uwagę zasługuje kapliczka księży Jezuitów oraz kościół kościół pw. Św. Ignacego Loyoli - zbudowany w połowie lat 80-tych. W nim odbywają się Letnie Koncerty Organowe, kościół posiada dwie kondygnacje.

Znajduję się również obelisk upamiętniający uratowanie  króla Zygmunta III Wazę (Jastrzębia Góra) po nieudanej wyprawie do Szwecji.  Jest to pomnik z orłem –  symbol Polski zapoczątkowany zagospodarowanie tych wówczas dziewiczych terenów nad morzem.

Będąc w Jastrzębiej Górze, nie sposób pominąć wąwozu Lisi Jar. Wąwóz stanowi rozcięcie erozyjne o stromych zboczach porośniętych bukowym lasem, pomiędzy Przylądkiem Rozewie a Jastrzębią Górą. Występują tu ponad 100 letnie buki, pojedyncze brzozy, świerki.
Na południowy zachód od miasta płynie rzeka Czarna Wda, która na odcinku Krokowa – Starzyno jest udostępniona do wędkowania.